14 Ocak 2018 Pazar

Mikro İklim ve Motosiklet Sürüşüne Etkileri

1.Mikro İklim nedir?

2.Mikro İklimin oluşma nedenleri ve riskler.

3.Mikro iklimi ön görme  erken fark etmenin püf notaları nelerdir?

1.Bir bölgede, genelin dışında, topografik veya toprak öelliklerinin etkisiyle farklılık gösteren iklim tipidir. Bu farklılık koca bir vadi olduğu gibi 10 metrelik bir alanda da gözlemlenebilir.

2.İlk madde de dediğim gibi sebebi topografik veya toprak özellikli olsa bile ben daha çok topografik kısmına değineceğim. Yol kenarlarındaki tepelerin, ağaçların gölgelerinde kalan kısımlar mikro iklim oluşması için elverişli bölgelerdir ve bir çoğu bizim yön değiştirdiğimiz noktalarda karşımıza çıkar. Daha doğrusu biz orda hissederiz.
Gidonda ki yumuşama, arka tarafın hafif kayması ve o anda panikle yapılacak ani bir hareket  istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Tecrübeli bir sürücü bunun üstesinden gelebilir fakat yeni bir sürücü birde kulladığı motosiklete tam alışmamış, tepkilerini  öngöremiyorsa düşmesi işten bile değildir.

3.Mikro iklim olşumunu yolu iyi okuyan bir sürücü kolaylıkla öngörebilir. Unutmamak lazım ki öngörü sürücüyü hayatta tutatn ilk faktördür. Aldığımız bütün eğitimlerin amacı bize tecrübe değil öngörü kazandırmaktır. Size kendi tecrübelerim dahilinde mikro iklimi öngörmenin püf noktalarını sıralayıp bu yazıyımı noktalayacağım.

  • Sabah erken saatlerde yola çıktıysanız erken saatte yağan çiğ yolun güneş görmemiş kısımlarında sizi bekliyor olabilir. 
  • Yolun üstüne geniş yapraklı ağaçlar çatı oluşturuyorsa ısınan su buharı geniş yapraklarda yoğuşup damlalar halinde yola düşer, gördüğünde hız kesmeniz faydanıza olur. Özellikle bahar ve sonbahar gibi geçiş mevsimlerinde.
  • Yolun kenarlarında kar birikintisi varsa, sıcaklık sıfırın altındaysa hava güneşli bile olsa gölgede kalan bölgelerde buzlanma devam ediyor olabilir. O kadar cabuk düşersiniz ki anlatamam.
  • Asfaltın renginden veya düşen gölgeler yüzünden yolun ıslak olup olmadığına emin değilseniz önünüzdekinin laltiklerine bakın lastik dişli olduğu için mikro iklim seviyesinde bir ıslaklıkta tamamen ıslanmaz. Renk farkından yolun ıslak olup olmadığını anlayabilirsiniz.


İyi sürüşler dilerim. Kemal.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder